Niebezpieczeństwo jakie niosą ze sobą kleszcze oraz ich zwalczanie

W dzisiejszych czasach dużo mówi się o ugryzieniach kleszczy. Tyczy się to zarówno ludzi, jak i zwierząt. Temat ten jest poruszany zazwyczaj wczesną wiosną do późnej jesieni. Wszystko za sprawą patogenów, które przenoszą kleszcze. Dobra informacja jest taka, że nie wszystkie są groźne.

Niestety, nadal duża liczba, szacunkowo około 40% kleszczy, może stanowić poważne zagrożenie.

Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą ugryzienie przez kleszcza?

Do najpopularniejszych skutków ugryzienia przez kleszcze zaliczana jest:

  • borelioza – początkowo przejawia się rumieniem wędrującym, który może pojawić się na skórze już po 7 dniach – maksymalnie do 3 tygodni. Ma charakterystyczny wygląd, jest zaczerwieniony w środku, kolejna jego warstwa jest blada, a ostatnia znowu czerwona. Rumień nie pojawia się za każdym razem. Czasami może być trudny do wykrycia. Inne objawy boreliozy to bóle mięśni, bóle głowy i osłabienie. Nieleczona borelioza może doprowadzić do zakażenia nerwowego;
  • kleszczowe zapalenie mózgu – bywa mylone z grypą, często organizm samodzielnie zwalcza infekcję, ale w przypadkach, w których mu się to nie uda, choroba wraca ze zdwojoną siłą. Może doprowadzić do zapalenia rdzenia kręgowego, a nawet zapalenia mózgu. W skrajnych przypadkach może pojawić się problem z oddychaniem, który bywa śmiertelny.

 

Jak walczyć z kleszczami?

Wiedząc, jak groźne są kleszcze, warto zdecydować się na skuteczną metodę walki z kleszczami, jaką jest dezynsekcja. Najskuteczniejsza technika to zamgławianie. Najlepsze efekty przynosi, kiedy połączona jest z monitoringiem obiektu czy przestrzeni poddanej dezynsekcji, gdyż pozwala ocenić skutki wykonanych dotychczas prac.

Warto zwrócić uwagę, jakie środki wykorzystywane są do przeprowadzenia dezynsekcji. Dobrze, aby posiadały one wymagane atesty oraz były zatwierdzone przez Ministra Zdrowia, czyli były bezpieczne dla człowieka oraz innych zwierząt.