Szerszenie to owady należące do rodziny osowatych, większe jednak od os i niebezpieczne z uwagi na ryzyko użądlenia. Mogą być groźne dla zdrowia i życia, a spokój zakłócają zwykle na działkach i w ogródkach. Zdarzają się pojedyncze osobniki wlatujące do pomieszczeń, a największe zagrożenie stanowią szerszenie, które budują gniazda w pobliżu ludzi. Mierzą do 2,5 cm i charakteryzuje je żółty odwłok w czarne pasy oraz brunatne plamy na czarnym tułowiu. W odróżnieniu od os jad szerszenia stanowi znacznie większe niebezpieczeństwo dla ludzi dlatego też prewencyjna likwidacja szerszeni i ich gniazd jest tak ważna dla ludzkiego bezpieczeństwa.

Gdzie występują szerszenie?

Obecność gniazd os i szerszeni jest niezwykle uciążliwa, zwłaszcza w otoczeniu takich miejsc jak osiedla, szkoły, przedszkola czy place zabaw. Szczególne zagrożenie dotyczy dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony, a stężenie jadu może stanowić dla nich źródło ryzyka. Ma to wielkie znaczenie dla osób uczulonych na jad powyższych owadów, których ukąszenie związane jest z potencjalnym wstrząsem anafilaktycznym. Obecność człowieka może być czynnikiem przyciągającym pojedyncze egzemplarze szerszeni i os, które zwabione aromatem słodkich napojów i pokarmów zbliżają się do źródeł pożywienia. Stanowi to szczególne niebezpieczeństwo w przypadku nieświadomego połknięcia owada oraz użądlenia przez niego w przełyk. Likwidacja szerszeni pomaga zapobiec tego typu przypadkom i gwarantuje komfort mieszkańcom. Zapraszamy do poznania oferty deratyzacji oraz dezynfekcji.

Jak przebiega likwidacja gniazd szerszeni?

Sposób likwidacji szerszeni oraz czas, w jakim się tego dokona, uzależniony jest od wielkości gniazda i jego położenia. Niekiedy mogą one występować na dachach domów lub w szopach, garażach i okolicach altan. Bezpośredni dostęp ułatwia przeprowadzenie ich likwidacji. Najlepszą porą na usunięcie gniazda jest wieczór lub noc, czyli okres, w którym owady śpią.