Szczury i inne gryzonie są nosicielami wielu wirusów i bakterii, które mogą być przyczyną wstępowania poważnych chorób u ludzi. Ich obecność w domach lub ich otoczeniu, a także zakładach, szczególnie tych, produkujących żywność stanowi bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia.
Stąd konieczne jest zwalczanie myszy, szczurów i innych szkodników, by nie pozwolić im nie tylko na rozprzestrzenianie się, ale także na powrót. Umożliwia to dokładnie prowadzony monitoring. Czy jednak środki stosowane w walce z gryzoniami są bezpieczne dla zwierząt domowych?
Metody przeprowadzania deratyzacji
Deratyzację przeprowadzić można metodą chemiczną lub fizyczną. Metoda chemiczna opiera się na użyciu substancji biobójczych, których celem jest wytrucie gryzoni na określonym obszarze. Dobór środków jest uzależniony do wielu zmiennych czynników. Są wśród nich wielkość populacji gryzoni i ich gatunek, pora roku, rodzaj obiektu oraz źródło pożywienia gryzoni. Trutki mają postać granulatów, past, kostek płatków czy ziarna, ale mogą także przyjmować postać płynną.
Metoda fizyczna to wszelkie pułapki, które zawierają środki wabiące. Są to zarówno chwytacze żywołowne, jak również pułapki klejowe czy sprężynowe. Ich dobór, podobnie jak w przypadku metod chemicznych, jest również uzależniony od charakterystyki miejsca, w jakim mają funkcjonować.
Wszystkie te sposoby zwalczania gryzoni mogą być zagrożeniem nie tylko dla nich, ale również dla zwierząt domowych. Z tego powodu stworzono zabezpieczenia, których celem jest minimalizacja ryzyka zatrucia lub złapania w pułapkę psów czy kotów.
Bezpieczeństwo zwierząt domowych
W miejscach, gdzie zwierzęta domowe nie mają dostępu, można wykładać trutkę na tackach, jednak tam, gdzie istnieje ryzyko kontaktu trucizny ze zwierzęciem domowym, konieczne są środki uniemożliwiające im dostęp do substancji trującej. W tym celu stosuje się karmniki deratyzacyjne. Są to pojemniki, w których umieszczana jest trutka. Ich konstrukcja uniemożliwia dotarcie do niej większym zwierzętom. Zwykle wygląda ona jak czarna puszka, jednak często, chcąc zmylić szczury, które są inteligentnymi zwierzętami, przybierają one postać opon, kamieni czy innych przedmiotów. Dodatkowo stosowane przez nas trutki zawierają dodatki bardzo gorzkich substancji, których celem jest zniechęcenie kota czy psa do ich pobrania. Wszystkie te zabiegi w znacznym stopniu redukują ryzyko pobrania trutki przez zwierzęta domowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zatrucie zwierzęcia domowego może być spowodowane także zjedzeniem zatrutego gryzonia.
Co zrobić, gdy zwierzak się zatruje?
Najważniejsza jest profilaktyka, więc unikanie możliwości zatrucia. Wiedząc, że będzie w okolicy przeprowadzana deratyzacja, należy pilnować zwierząt w szczególny sposób. Jeśli jednak dojdzie do zatrucia, konieczne jest szybki czas reakcji. Choć trutka działa z opóźnieniem, to zdecydowane kroki zwiększają szansę na zdrowie i przeżycie zwierzaka. Przede wszystkim należy wywołać u zwierzęcia wymioty, wlewając mu do pyska 3% wodę utlenioną, a także podać węgiel medyczny w zalecanej dawce i zawieźć czworonoga jak najszybciej do weterynarza. Ten przeprowadzi płukanie żołądka, a w razie konieczności przetoczy mu krew. Konieczne będzie też podanie zwierzęciu leków oraz odpowiednich witamin.