Dezynfekcja w dobie koronawirusa – jak przeprowadzać zabiegi w miejscach publicznych?

Wszyscy wiemy, że koronawirus niespodziewanie przybył do nas niespodziewanie z Chin. Wymogi sanitarne są jasne – dezynfekcja, noszenie maseczek, rękawiczek, zachowanie odstępu. O tyle, o ile sami możemy zadbać o siebie i nasze domy, tak o przestrzeń publiczną powinni dbać urzędnicy. Przestrzeń publiczna może zostać poddana dezynfekcji na kilka sposobów.

Co to jest dezynfekcja?

Dezynfekcja, inaczej odkażanie polega na niszczeniu drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Jest to niezbędny zabieg dla wyeliminowania ryzyka rozwoju chorób, jak i dla zachowania sterylności pomieszczeń sanitarnych i laboratoryjnych. Podobnie brzmiąca dezynsekcja to z kolei zabieg, który ma na celu wyeliminowanie owadów.

Rodzaje dezynfekcji

Wyróżniamy 3 metody dezynfekcji:

  • fizyczną,
  • chemiczną,
  • termiczno-chemiczną.

W przypadku dezynfekcji fizycznej używa się pary wodnej o temperaturze 100-105°C, światła UV o długości fali 256 nm, bądź wykonuje się zabieg ozonowania.

Dezynfekcja chemiczna polega na wykorzystaniu środków chemicznych takich jak: sole amoniowe, alkohol etylowy, alkohol izopropylowy, aldehydy, fenole, nadmanganiany oraz utleniacze.

Metoda termiczno-chemiczna opiera się na oddziaływaniu na dezynfekowaną powierzchnię związkami chemicznymi oraz wysoką temperaturą.

Jak powinno się przeprowadzić zabieg w miejscu publicznym?

Do przeprowadzenia dezynfekcji na tak dużym otwartym obszarze, jak miejsca publiczne powinniśmy zastosować odpowiednią technologię. Do tego zabiegu możemy wykorzystać odpowiednie środki chemiczne, jak i dezynfekcję fizyczną w postaci pary wodnej.  Ze względu na negatywny wpływ na zdrowie człowieka, dezynfekcja powinna się odbywać w nocy, kiedy jest mniejszy ruch na ulicach. Środek należy rozprowadzać za pomocą spryskiwaczy. W przypadku zamkniętych miejsc publicznych najlepiej sprawdzą się środki chemiczne rozpylane za pomocą opryskiwacza lub metodą zimną ULV.

Jeśli szukają Państwo firmy, która wykona dla Państwa dezynfekcję z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych i technologicznych, proszę skontaktować się z nami, a otrzymają Państwo usługę najwyższej jakości.