Czym jest i jak przebiega proces dezynsekcji w domu?

Insekty w domu to nic przyjemnego, o czym mógł przekonać się każdy, kto takiego problemu doświadczył. Choć nie stanowią one raczej zagrożenia dla zdrowia, to są niezwykle uciążliwe i znacznie obniżają komfort życia. Niestety, są też wyjątkowo odporne na zwykłe środki owadobójcze, dlatego jedynym sposobem na ich likwidację jest przeprowadzenie dezynsekcji.

Profesjonalna metoda zwalczania insektów

Dezynsekcja to likwidacja insektów przy pomocy metod chemicznych lub mechanicznych. Sam przebieg procesu zależy od rodzaju owadów, ich ilości oraz powierzchni lokalu. Z doświadczenia w przeprowadzaniu dezynsekcji w Piasecznie wiemy, które metody sprawdzą się najlepiej w danych okolicznościach.

Wśród najbardziej powszechnych sposobów na odrobaczenie mieszkania są metody chemiczne, które polegają na sparaliżowaniu lub uśmierceniu osobników przy pomocy właściwych substancji. Wykorzystuje się je do zwalczania karaluchów, prusaków, mrówek, kleszczy, owadów latających. Metody fizyczne to przede wszystkim zastosowanie pary wodnej, ognia, promieni UV oraz za pomocą manipulowania temperaturą.

Jak przygotować lokal do dezynsekcji?

Przed dokonaniem dezynsekcji, konieczne jest odpowiednie przygotowanie mieszkania. Warto wcześniej dopytać fachowca, która z metod zostanie zastosowana, gdyż różnią się  one przebiegiem. Podstawowymi czynnościami, które należy wykonać w każdym przypadku, są:

  • odsunięcie mebli i sprzętów od ścian, jeśli to możliwe,
  • wyniesienie żywności poza lokal lub jej szczelne zapakowanie,
  • zabezpieczenie sprzętu elektronicznego,
  • oględziny mieszkania pod względem największych skupisk owadów, w tym szafek i szuflad.

Ważne! Nie należy wynosić poza mieszkanie artykułów do higieny osobistej, ręczników, pościeli i ubrań.