Jak chronić firmę przed owadami i szkodnikami?

Ochrona firmy przed owadami i szkodnikami to trudne zadanie, które najlepiej jest powierzyć specjalistom. Mają oni bowiem fachowe sposoby na radzenie sobie z tymi problemami. Firmy usuwające owady i szkodniki nazywane są firmami DDD. Nazwa ta jest skrótem utworzonym od trzech procesów, które składają się na kompleksową ochronę firmy przed owadami i szkodnikami przed owadami i szkodnikami. Umieszczone w tym skrócie trzy litery D oznaczają kolejno dezynfekcję, dezynsekcję i deratyzację. Każde z tych działań wymierzone jest w inny typ zagrożenia. Połączenie ich w całość zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Dezynfekcja

Dezynfekcja polega na usuwaniu z danej przestrzeni drobnoustrojów chorobotwórczych (mogą być nimi takie organizmy jak wirusy, grzyby czy bakterie). Zabieg ten pozwala uchronić pracowników danej firmy przed ryzykiem narażenia się na zakażenie różnymi rodzajami chorób. Szczególna potrzeba dezynfekcji zachodzi w zakładach pracy, w których każdego dnia przemieszcza się wiele osób i których specyfika wiąże się z wystawieniem na czynniki chorobotwórcze. Miejscem takim jest na przykład apteka. Dezynfekcja może być zapobiegawcza, bieżąca oraz końcowa. Ta pierwsza ma znaczenie profilaktyczne, druga zwalcza, jak sama nazwa wskazuje, bieżące zagrożenie, a trzecią stosuje się na zakończenie szczególnie niebezpiecznego okresu. Najczęściej stosowanym zabiegiem jest dezynfekcja powierzchniowa, polegająca na rozprowadzeniu cieszy po danej powierzchni.

Dezynsekcja

O ile dezynfekcja polega na pozbyciu się drobnoustrojów chorobotwórczych, dezynsekcja ma na celu zwalczenie owadów. Organizmy takie jak pluskwy, mające kontakt ludzką krwią, mogą bowiem roznosić szkodliwe patogeny i przyczyniać się do skażenia biologicznego użytkowanej przestrzeni. Dezynsekcja jest szczególnie wymagana w przemyśle spożywczym, ale mogą jej potrzebować także firmy innego rodzaju. Istnieje wiele metod, za pomocą których można pozbywać się owadów. Jedną z opcji jest spryskiwanie danego wnętrza środkiem owadobójczym.

Deratyzacja

Deratyzacja to proces polegający na pozbyciu się szkodników o największych gabarytach, czyli gryzoni (takich jak szczury, myszy czy krety). Stworzenia te mogą wyjadać zapasy, przegryzać kable czy naruszać konstrukcje budynków. Pozbywa się ich, stosując trutki bądź też pułapki. Każde z takich rozwiązań musi być oczywiście odpowiednio dostosowane do danego gatunku zwierząt.