Dlaczego szczury są groźne dla człowieka?

Szczury są szkodnikami, niszczącymi przedmioty przechowywane w piwnicach i na strychach. Wiele osób boi się szczurów ze względu na ich rozmiary.  Każdy z nas powinien uważać na szczury, ponieważ przenoszą ogromną ilość różnych chorób. Jeżeli odkryjemy, że zagnieździły się w naszym domu, należy jak najszybciej wezwać specjalistów zajmujących się deratyzacją, aby pozbyć się tego problemu szybko i skutecznie.

Dlaczego obecność szczurów może być niebezpieczna dla człowieka?

Szczury są zwierzętami, które zostały częściowo udomowione. Domowe szczury, będące pod stałą opieką weterynarza i nie mające kontaktu z innymi stworzeniami nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Jeżeli w naszym domu pojawią się dzikie szczury, powinniśmy jak najszybciej podjąć działania które pozwolą nam się ich pozbyć. I nie chodzi tu o samą niechęć do tych stworzeń, ale ogromne ryzyko zakażenia różnymi chorobami które przenoszą.

Szczury są odpowiedzialne za niszczenie instalacji oraz uszkadzanie i zanieczyszczanie magazynowanej żywności. Są nosicielami wielu groźnych chorób zakaźnych, których patogeny mogą przedostać się do naszego organizmu poprzez ugryzienie czy zjedzenie zanieczyszczonej odchodami żywności. Szczury noszą w sobie między innymi patogeny dżumy, tyfusu szczurzego, tularemii, czerwonki E.coli czy leptospirozy. Poprzez spożycie pokarmu czy wody zanieczyszczonej szczurzymi odchodami możemy nabawić się zatrucia pokarmowego bądź chorób jelit.

Obecność szczurów jest łatwa do rozpoznania. Pierwszym tropem są poprzegryzane przewody i kable, mogą także pogryźć rury hydrauliczne. Szczury mogą robić dziury w meblach i tam budować swoje gniazda. Jeżeli w jakimś kącie domu znaleźliśmy odchody i czujemy charakterystyczny zapach, to znak że szczury zagnieździły się w naszym domu.

Najlepszym sposobem na pozbycie się tych szkodników jest deratyzacja. Tego rodzaju działanie najlepiej zlecić specjalistycznej firmie, która zaplanuje wszystkie działania i przeprowadzi deratyzację zgodnie z zasadami. Wykorzystanie odpowiedniego sprzętu i środków i ogromne doświadczenie pracowników sprawi, że obecność szczurów będzie tylko przykrym wspomnieniem.