Jak skutecznie pozbyć się pluskiew?

Ugryzienie przez pluskwę może prowadzić do groźnych powikłań i poważnych chorób. Co więcej, obecność pluskiew w mieszkaniu powoduje ogromny dyskomfort, począwszy od pozostawianego przez nie nieprzyjemnego, charakterystycznego zapachu, po uporczywe swędzenie, powodowane przez ugryzienia.  Sprawdź, dlaczego pluskwy są tak niebezpieczne i jak się ich pozbyć.

Charakterystyka pluskiew

Pluskwy to pasożyty w kształcie jajowato-owalnym i o brązowej barwie. Mają silnie spłaszczone ciała, o wymiarach około pięciu milimetrów. Niezwykle szybkie oraz zwinne, są w stanie pokonać w ciągu minuty nawet metr odległości i ukryć się w trudnych dostępnych miejscach, takich jak:

  • szczeliny ścian i podłóg,
  • ramy obrazów oraz luster,
  • przestrzenie pod tapetami i boazerią.

Żywią się ludzką krwią, przenosząc groźne bakterie gronkowca złocistego, odpowiedzialnego za poważne infekcje: posocznicę, zapalenie szpiku kostnego czy zespół wstrząsu toksycznego.

Jaki są domowe sposoby na pozbycie się pluskiew?

Jeśli w twoim domu lub mieszkaniu zauważysz obecność pasożytów, powinieneś się ich jak najszybciej pozbyć. Uszczelnij szpary i szczeliny, a także częściej niż zwykle zamiataj i odkurzaj mieszkanie, pastuj podłogi oraz trzep dywany. Wypierz zasłony oraz wszelkie artykuły tekstylne. Ponieważ pluskwy atakują w nocy, równie ważne będzie regularne zmienianie pościeli, odkurzanie i odkażanie materaca, a także pranie bielizny pościelowej oraz narzuty w wysokiej temperaturze. Bardzo często jednak okazuje się, że domowe sposoby w walce z pluskwami to za mało. Wówczas przychodzi czas na profesjonalną dezynsekcję.

Na czym polega dezynsekcja?

Dezynsekcja polega na stosowaniu preparatów, niszczących pasożyty, w tym produktów biobójczych z substancją aktywną z grupy inhibitorów syntezy chityny, neonikotynoidów i makrocyklicznych laktonów. Szkodliwe dla pasożytów, pozostają neutralne dla człowieka, nie powodując szkód w jego organizmie. Preparaty te rozpylane są w powietrzu przy użyciu metody ULV. Urządzenie ULV jest specjalistycznym generatorem mgły, wykorzystującym więcej wody i preparatów insektobójczych, aniżeli pozostałe metody oprysku. Tworzące się podczas oprysku krople mają średnicę około dwudziestu mikrometrów, co umożliwia im wniknięcie w każdą szparę i szczelinę, gdzie zagnieżdżają się pluskwy. Metoda ULV zwielokrotnia skuteczność zabiegu względem tradycyjnego oprysku grubokroplistego. Efekty oprysku metodą ULV utrzymuje się przez kilka tygodni.