Jak skutecznie pozbyć się kretów z działki?

Krety to nieduże ssaki, które żyją pod ziemią. Są to zwierzęta, niezbyt lubiane, zwłaszcza przez ogrodników, ze względu na kopane przez nie podziemne tunele, oraz niszczenie upraw rosnących w ogrodzie, czy na działce. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy chcą skutecznie pozbyć się kretów z działki.  Jest kilka sposobów na ich odstraszenie. Które z nich są najbardziej skuteczne?

Jak rozpoznać, że uprawy niszczy kret?

Kret to dość charakterystyczne zwierzę – można je rozpoznać po różowym pyszczku, dużych łapach, a także długich pazurach. To niewielki ssak, który ma około 20 centymetrów wielkości, a jego ciało zazwyczaj pokrywa ciemnoszare futro. Istnieje mit, że krety to ślepe zwierzęta, lecz warto wiedzieć, że nie do końca tak właśnie jest. Krety mają bardzo małe oczy, które reagują na światło i ruch, natomiast to, co je wyróżnia to doskonały węch i wrażliwy dotyk. O tym, że uprawy niszczy kret, łatwo się dowiedzieć, gdyż krety zostawiają charakterystyczne kopczyki na powierzchni ziemi. Jeśli są one widoczne na działce czy w ogrodzie, można być pewnym, że na tym terenie zadomowił się kret.

Domowe sposoby na pozbycie się kretów

Jednym ze sposobów na pozbycie się kretów są dźwięki i wibracje wywołane poprzez  wbicie metalowego pręta obok kretowiska i nałożenie na jego wierzchołek metalowej puszki. Krety mają dobry słuch. Wystarczy, że delikatnie zawieje wiatr, a puszka zacznie wydawać nieprzyjemne dla kretów dźwięki. Innym sposobem są wiatraczki, gdyż kręty nie lubią żadnego rodzaju wibracji. Sposobem na zwalczanie kretów są także odstraszacze elektroakustyczne, które emitują niemiłe dla kretów sygnały dźwiękowe – warto zaznaczyć, że są one niesłyszalne dla ludzi. Taki specjalny odstraszacz obejmuje zasięgiem około 600 metrów terenu. Odstaraszacze mogą także opierać się na naturalnej niechęci kretów do określonych zapachów. Chodzi przede wszystkim o zapach czosnku, czarnego bzu, czy aksamitek. Jeśli wiemy, w jakich miejscach zamieszkują krety, to warto tam zasadzić którąś z powyższych roślin. Ciekawostką jest to, że zwierzęta te nie przepadają za zapachem sierści psów, kotów, oraz ludzkich włosów. Sposobem na pozbycie się kretów są również kretołapki, czyli pułapki na krety, które umieszcza się w korytarzach przez nie wydrążonych. Ważne jest to, aby każdego dnia kontrolować kretołapkę, gdyż są to żywo łapki, a więc pułapki, które nie zabijają zwierzęcia. Po załapaniu kreta w pułapkę należy zwierzę wypuścić na wolność w oddalonym od ogrodu miejscu.  Niestety większość z takich domowych sposobów wykazuje niską skuteczność odstraszania kretów i w większości przypadków trzeba sięgnąć po bardziej skuteczne metody.

Skuteczne metody odstraszania kretów

Krety są zwierzętami terytorialnymi, działającymi na określonym obszarze. Chcąc skutecznie się ich pozbyć, należy zastosować profesjonalne metody. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się kretów jest zastosowanie specjalnego gazu. W tym celu warto zatrudnić profesjonalistów. Po przeanalizowaniu sytuacji wprowadzają oni wykonują zabieg skutecznie usuwający krety z danego terenu.

Wybierając sposób na pozbycie się kretów, warto rozważyć przede wszystkim szkody, jakie mogą one wyrządzić uprawom, ale także pogorszyć estetykę otoczenia, poprzez kopce, jakie tworzą. Korzyści płynące z ich usunięcia są zwykle znacznie większe niż koszty, jakie trzeba na to przeznaczyć.