Jak często przeprowadzać dezynfekcję w związku z Covid-19?

Ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa wiąże się z koniecznością regularnej dezynfekcji. Istotne znaczenie ma przede wszystkim częste i dokładne mycie rąk przez co najmniej 30-60 s. Niemniej ważne jest czyszczenie powierzchni, które są narażone na ciągły kontakt z różnymi osobami. W tym przypadku niezbędne jest systematyczne dezynfekowanie np. klamek, blatów i baterii w łazience czy kuchni. W niektórych sytuacjach obligatoryjna jest również dezynfekcja całych pomieszczeń. W tym celu wykorzystywane są różne metody, wśród których najpopularniejsza jest dezynfekcja za pomocą zamgławiania ULV.

Zamgławianie ULV (z ang. Ultra Low Volume – bardzo mała objętość) pozwala na usuwanie drobnoustrojów i alergenów unoszących się w powietrzu oraz osiadających na wszystkich, nawet trudno dostępnych miejscach w danym obiekcie przy wykorzystaniu zimnej mgły rozpylanej w pomieszczeniu, stanowiącej mieszaninę wody i niewielkiej ilości sprawdzonego roztworu biobójczego lub dezynfekcyjnego. Metoda ta poza usuwaniem szkodliwych bakterii i wirusów umożliwia także pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów. Jej przeprowadzenie wymaga jednak posiadania określonej wiedzy w celu poprawnego wykonania zabiegu, w tym szczególnie przy zastosowaniu odpowiednich proporcji roztworu używanego przy zamgławianiu.

Kiedy powinno się przeprowadzać dezynfekcję w związku z pandemią koronawirusa?

Dezynfekcja powierzchni, które są najbardziej narażone na kontakt z różnymi ludźmi, powinna być przeprowadzana codziennie lub kilka razy dziennie. Do tego celu wykorzystywane są preparaty na bazie alkoholu oraz profesjonalne środki dezynfekcyjne. Klamki i blaty w domach zaleca się czyścić raz w ciągu dnia. W miejscach pracy, obiektach użyteczności publicznej lub sklepach wymagana jest większa częstotliwość tego typu czynności ze względu na większą liczbę osób przebywających w pomieszczeniach. Osobne regulacje dotyczą natomiast szpitali i placówek medycznych, w których dezynfekcja powinna być przeprowadzana jeszcze częściej. Dotychczas nie został natomiast ustalony przedział czasowy określający konieczność przeprowadzania dezynfekcji całych pomieszczeń, gdyż wpływ na to ma wiele czynników.

Częstotliwość przeprowadzania dezynfekcji pomieszczeń uzależniona jest od ich charakteru oraz liczby osób, które na co dzień w nich przebywają. Tym samym znacznie częściej będzie ona wykonywana w szpitalach niż np. w biurach. Warto wiedzieć, że kompleksowej dezynfekcji np. za pomocą zamgławiania ULV nie wykonuje się codziennie. Najczęściej zaleca się jej przeprowadzanie raz w miesiącu lub po każdorazowym stwierdzeniu przypadku koronawirusa u osoby, która wcześniej przebywała w danym miejscu. Zamgławianie ULV może być również niezbędne w przypadku mieszkań i domów osób, które Covid-19 mają już za sobą. Dezynfekcja tych przestrzeni daje pewność, że wirusy zostaną dokładnie usunięte i nie będą rozprzestrzenianie poza domem po odbyciu obowiązkowej kwarantanny.

Dlaczego dezynfekcja pomieszczeń jest tak ważna?

Dezynfekcja pomieszczeń polega na dokładnym usunięciu wirusów i bakterii ze wszystkich powierzchni. W przypadku zastosowania zamgławiania ULV ma się zatem pewność, że żadne miejsce nie zostanie pominięte. Taka metoda neutralizowania szkodliwych drobnoustrojów i alergenów jest znacznie skuteczniejsza niż czyszczenie pojedynczych powierzchni kontaktowych. Niemniej jednak nie można zapominać o tym, że bez regularnego dezynfekowania klamek, blatów i poręczy tuż po przeprowadzeniu dezynfekcji pomieszczeń, nie można zyskać pewności co do tego, że nie dojdzie do zakażenia koronawirusem, zwłaszcza gdy w pomieszczeniach przebywa wiele osób.  Warto też pamiętać, że wykonanie zamgławiania ULV powinno być zlecone profesjonalistom, którzy wiedzą jak postępować ze środkami dezynfekcyjnymi.