Skuteczne zwalczanie pluskiew w domach

Pluskwy to niezwykle uporczywe szkodniki, które do perfekcji opanowały zdolność maskowania swojej obecności. Dzięki zdolności do ukrywania się, niewielkim rozmiarom i częstemu rozmnażaniu, ich wytępienie może być bardzo trudne i czasochłonne. Niestety, szkodniki wykazują dużą odporność na środki owadobójcze, dlatego domowe metody są zazwyczaj nieskuteczne. Sprawdźmy, od czego zacząć zwalczanie pluskiew i jak pozbyć się ich z domu raz na zawsze.

Tępienie pluskiew – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w walce z pluskwami jest bardzo dokładne wysprzątanie mieszkania oraz wypranie ubrań i bielizny pościelowej. Pluskwy nie są odporne na wysokie temperatury, dlatego wszystkie prześcieradła i kołdry powinny zostać wyprane w temperaturze 60 stopni. Zasłony, dywaniki i podobne przedmioty można potraktować gorącą parą z parownicy. Kiedy wszystkie rzeczy wyschną, należy umieścić je w workach.

Następnym krokiem jest inspekcja materaca. Podczas przeglądu warto zwrócić uwagę na wszelkie załamania oraz obecność ciemnych, krwawych plam. Niestety, pluskwy mogą składać jaja wewnątrz materaca, uniemożliwiając jego całkowite wyczyszczenie, dlatego w większości przypadków konieczna jest jego wymiana.

Ostatnim etapem jest sprawdzenie wszelkich załamań, szczelin i najmniejszych wolnych przestrzeni. Pluskwy są na tyle małe, że bez problemu zmieszczą się w szparę o milimetrowej średnicy – z tego względu samodzielna walka ze szkodnikami może okazać się nieskuteczna.

Profesjonalna dezynsekcja

Pomimo że sklepy ze środkami owadobójczymi dysponują całą gamą produktów przeciw pluskwom jedynym sposobem na skuteczną eksterminację jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej. Eksterminatorzy dysponują wysoce wyspecjalizowanym sprzętem i lotnymi chemikaliami, które efektywnie zabijają szkodniki. Popularną metodą walki z pluskwami jest technika zamgławiania – bezpieczne dla człowieka chemikalia są równomiernie rozpylane po całym domu, osiadając równomiernie na wszystkich powierzchniach i przedostając się do najmniejszych szczelin. Na ogół wystarczą 3-4 sesje, aby całkowicie pozbyć się insektów z domu.